Report a Covid Test

01454 868840

Student & Staff Login

Bradley Stoke Community School

 

Staff

 

Executive Headteacher | Mr Dave Baker     Headteacher | Mr Steve Moir

               

To contact any of the staff below please click on their name which will create an email to them. 

Name:

Role:

Mrs Celia Arberry  

P16 Bursary Intevention Co-Ordinator

Miss Sarah Ashworth  

Humanities Teacher

Mrs Laura Austin  

Lead Teaching Assistant for Assessment and Intervention - Secondary

Miss Victoria Baldwin  

Teaching Assistant - Primary

Mrs Sarah Barker  

Assistant Head: Student Progress  

Mrs Laura Barney   

Head of Y7

Mrs Hazel Bartlett  

Subject Team Leader: Drama & G&T Coordinator

Mr Ben Bays  

CRS Teacher

Dr Ryan Beattie  

Subject Team Leader: Science

Miss Natasha Beech 

Reception Teacher

Miss Zhane Bennett  

Apprentice Teaching Assistant - Primary

Ms Karen Benson  

English Teacher & Y8 Raising Standards Leader

Ms Susie Beresford-Wylie  

Director of Heads of Year Team and Designated Safeguarding Leader

Mrs Flora Bick  

Dyslexia Teacher

Mrs Sophie Bohane  

Subject Team Leader: CRS  - MATERNITY LEAVE

Mrs Fran Bolshaw  

Data & Exams Manager

Mr Michael Bragg  

2nd in Maths

Miss Kate Bruce  

Maths Teacher

Mrs Nicola Burge  

 Teaching Assistant - Primary

Mr Ian Burnell  

PE Teacher 

Mrs Esme Burrows  

Teaching Assistant - Secondary 

Mr Michael Butler  

Premises Team

Mrs Rei Calvert  

PA to the Headteacher

Miss Naomi Catley  

Subject Team Leader: Business 

Mr Ewan Clark  

Student Mentor & Post 16 Coordinator

Mrs Sharon Clark  

Head of Primary Phase

Mrs Rebecca Colquhoun  

Art Teacher 

Mr Neal Cornish  

Curriculum Team Leader: Maths

Mr Ian Craig  

SENDCo, English Teacher & KS3 Raising Standards Leader

Mrs Karen Curtis  

Student & Premises Support

Mr Andrew Davies  

OAT Lead Practitioner: Maths

Miss Hayley Derrett  

Subject Team Leader:  Geography 

Miss Carla Drust   

Science Teacher 

Miss Amanda Ferris  

Apprentice Teaching Assistant - Primary

Mrs Cristiana Ferris  

Assistant SENCo

Mrs Tracey Foster    

Head of Y9 & Y10

Mr Michael Frohlich  

Science Teacher

Mr Ben Fuller  

English Teacher 

Mrs Jacqui Gallagher  

Heads of Year Team Manager and Deputy Designated Safeguarding Leader

Miss Rachel Garland  

Science Teacher

Mr Keith George   

Science Teacher

Mrs Katherine Giuliani  

School Office Support: Receptionist

Miss Elle Goodall    

English Teacher

Mr Michael Goodman    

Teaching Assistant

Miss Tara Graffagnino  

Subject Team Leader: Psychology & Child Development

Miss Kate Greenhalf  

Geography Teacher

Mrs Sara Harty  

HR Advisor

Mr Andy Heath  

Premises Team

Mr Tom Hill  

Assistant Head: Director of Post 16 

Mrs Caroline Hopkins  

Lunchtime Supervisor and General Technician

Miss Hayley Hopkins 

Cover Supervisor

Mr Jacob Hughes   

Science Teacher

Mrs Katriona Hyslop  

Humanities Teacher & PSHEE Coordinator 

Mr Ben Jackson  

Lead TA: Physical Needs - Secondary

Mrs Louise Jewell  

Year 2 Teacher

Mr Lev Jones  

Maths Teacher

Mrs Sandra Kitteringham    

Finance Assistant

Miss Sophie Large  

Sociology & Psychology Teacher

Mrs Denise Law-Smith  

Business Team Leader

Miss Emma Liley   

Teaching Assistant - Secondary

Mrs Beihui Liu   

Science Technician

Miss Sarah Lockyer  

Curriculum Team Leader: MFL

Mr Peter Lynch  

Deputy Headteacher

Miss Abigail Lynden    

 Product Design Teacher

Mrs Lisa Macdonell  

LRC/Cover Supervisor

Mrs Julia May  

Cover Supervisor

Miss Sadie McCombe  

Subject Team Leader: Sociology and Assistant to Director of Post 16

Mrs Madelaine McGinn  

School Attendance Administrator

Ms Rebecca Merchant  

Drama Teacher

Mr Chris Merrett  

Premises Team

Mr Ricky Miles  

Humanities Teacher & Y9 Raising Standards Leader

Miss Tiana Millard  

Apprentice Teaching Assistant - Primary

Miss Christie Milner  

Apprentice Teaching Assistant - Primary

Mr Steve Moir  

Headteacher

Miss Laura Morgan  

Teaching Assistant - Secondary

Mr Geoffrey Morris  

Languages Teacher

Mrs Amanda Morton  

Assistant Head: Curriculum & Assessment

Mrs Kelly Moss  

Teaching Assistant - Secondary

Mrs Karen Mulcahy  

Lead Science Technician

Miss Caitlin Murphy  

Joint Subject Team Leader: English

Mrs Caroline Murray  

Lead TA: Specific Learning Difficulties

Mr Shaun Newport  

Maths Teacher

Miss Naz Nia  

Maths Teacher

Miss Alicia Nowik Sharp   

Joint Subject Team Leader:  English 

Mr John O'Neill  

PD Technician

Mrs Bethan Owen  

Assistant Head: Teaching & Learning

Mrs Sue Ozkaya  

Reprographics Officer

Mrs Hannah Panesar  

PE Teacher

Ms Sally Parker  

Media Teacher

Mrs Vasantha Parthipan  

Teaching Assistant  - Primary

Mrs Caroline Peacock  

PD Teacher

Miss Emma Pendry   

Y1 Teacher

Mrs Genevere Pierce Butler  

Maths Teacher

Mr Gareth Powell  

PD Teacher

Mrs Rachael Procter Lane  

English Teacher

Mr Martin Randall  

2nd in PE 

Mrs Julia Reed  

Teaching Assistant - Primary

Miss Bethan Rees  

Year 4 Teacher

Miss Melissa Ricketts  

English Teacher

Miss Charlotte Ridgway  

English Teacher

Miss Amy Roberts  

Teaching Assistant - Primary

Miss Rachel Roberts  

Languages Teacher

Mrs Lily Roots   

Science Teacher

Miss Emma Rogers  

Subject Team Leader: Music  Associate Leader

Miss Geraldine Rogers  

Primary Teacher

Mr David Sanders   

Premises Manager

Mrs Lorena Semerean  

Teaching Assistant - Secondary

Mr Adam Shanks   

Subject Team Leader: History

Mrs Emma Sharman  

Head of Year Behaviour & Welfare Administrator

Mr Andy Sharp   

Curriculum Team Leader: Product Design

Ms Jane Shrimpton  

Cover Supervisor

Mrs Donna Smith     

SENCo Administrator

Miss Jordan Speare   

Social Sciences Teacher

Mrs Caron Squires  

Head of Year Assistant & Isolation Room Co-ordinator

Miss Alice Stevens  

Maths Teacher

Mrs Lauren Stone  

Learning Mentor & Careers

Mrs Amy Suckling  

Computing and IT Teacher

Mrs Katarzyna Szaryj  

Teaching Assistant - Secondary 

Ms Stephanie Thomas  

Languages Teacher

Mrs Natalia Treasure  

Computing and ICT Teacher

Mr Joe Trott    

Music Technician

Mrs Claudette Tucker  

School Office Support

Mrs Helen Vorajee  

English Teacher

Miss Jenny Wakeford  

Science Teacher

Wally    

The School Dog

Mrs Karen Ward   

Primary Receptionist

Mrs Paula Warren  

Communications Officer and PA to Leadership Team

Miss Katie Warwick  

Data & Exams Administrator

Mrs Linda Warwick  

School Office Support

Mrs Michelle Waters  

Cover Supervisor & Teacher 

Mr Stuart Waters  

Science Teacher

Mr Alasdair Watson  

Music Teacher

Mrs Clare Watts  

School Office Support: Receptionist

Miss Laura Westgate  

Subject Team Leader: Art

Mr Ed Westley  

History Teacher & Y11 Raising Standards Leader

Mrs Leigh White  

Data & Exams Assistant

Miss Phaedra Wilder  

Business Team Support

Mrs Vanessa Willcox  

Office Manager

Miss Mollie Williams  

Year 5 Teacher 

Mr Chris Williams  

Premises Team

Mrs Victoria Wiliams  

Year 3 Teacher

Mrs Leah Williamson   

First Aider/Office Support

Miss Claire Wilson  

Humanities Teacher

Mrs Sarah Winstone  

General Technician: Art & PD

Mrs Rachelle Wittcomb  

Head of Y8 & Y11

Mrs Erica Wolstenholme  

SEND Consultant

Mr Carl Wyatt  

Subject Team Leader: Computing and ICT

Miss Claire Wyatt  

PE Teacher 

Mr Andy Young  

Subject Team Leader: PE

Mrs Dena Young  

PD Teacher

Miss Jessica Zelley  

Teaching Assistant - Primary